Meme Kanserinde Farkındalık Paneli

Meme Kanserinde Farkındalık PaneliMeme kanseri farkındalık ayı çerçevesinde Denizli Özel Sağlık Hastanesinde çok sayıda kişinin katıldığı ve meme kanseri ile ilgili bilgilerin verildiği bir panel düzenlendi.

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan kanser,  hayatımızın her döneminde  farklı kimliklerle karşımıza çıkabiliyor. İşte tamda bu noktada kansere karşı hazırlıklı olmak önemli. Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan Meme kanseri ile ilgili vatandaşları bilinçlendirmek için kolları sıvayan  Denizli Özel Sağlık Hastanesi, Denizli Onkoloji Gönüllüleri Derneği(DENOG) ve Denizli Kadın Platformu;  ortaklaşa düzenledikleri  panelle katılımcıları  meme kanseri konusunda bilgilendirdi.

Denizli Özel Sağlık Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı ve DENOG Başkanı Prof. Dr. Lütfi Özkan'ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ergun Erdem, Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Ömer Uyanık ve Psikolog Ebru Özer Özkul konuşmacı olarak yer aldı. Meme Kanserindeki son teknoloji Cerrahi yöntemlerden bahseden Prof. Dr. Ergun Erdem, teşhis için yapılması gereken genetik testleride anlatırken; Dr. Ömer Uyanık ise meme kanserinde kişilerin nasıl beslenmeleri gerektiğini, tedavi sırasında hangi gıdaların tedaviyi olumlu-olumsuz  etkilediğini ve doğru bilinen yanlışları aktardı. Hastalığın psikolojik boyutunu ele alan Psikolog Ebru Özer Özkul ise meme kanserine yakalandığımızı öğrendiğimizde neler yapmamız gerektiği ile ilgili tüyolar verdi.

Meme kanserinde erken teşhisle her 100 hastadan 95'inin kurtulduğunu belirten konuşmacılar, erken tanı ve taramanın ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Haber linki için tıklayınız...